Przedsiębiorco, wypowiedz się! Trwają konsultacje KE ws. dyrektywy VAT 2006/112/WE

Ośrodek sieci Enterprise Europe Network przy Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości informuje, iż Komisja Europejska prowadzi konsultacje społeczne dotyczące procedur szczególnych dla małych przedsiębiorstw objętych dyrektywą VAT 2006/112/WE. Do aktywnego udziału w konsultacjach poprzez wypełnienie kwestionariusza zachęcamy wszystkich przedsiębiorców - głos zabrany w dyskusji będzie wartościowym wkładem dla unijnej inicjatywy ustawodawczej ws. opodatkowania VAT.

Konsultacje są prowadzone w ramach przeglądu obowiązujących w zakresie prawa podatkowego przepisów w UE. Prace w tym zakresie mogą doprowadzić do podjęcia nowych środków ustawodawczych. Wniosek do KE w tej sprawie ma zostać przedłożony do końca 2017 r.

W artykule 281 i n. obowiązującej dyrektywy VAT określono procedury szczególne w zakresie opodatkowania małych przedsiębiorstw. Obejmują one zarówno uproszczone procedury naliczania i poboru podatku VAT, jak i zwolnienia lub stopniowe obniżanie podatku. Przepisy te, które obowiązują od prawie 40 lat, są obecnie przedmiotem prac w kierunku ich nowelizacji.

W komunikacie KE dot. usprawnienia jednolitego rynku, Komisja poinforomowała, iż trwają obecnie prace nad kompleksowymi uproszczeniami dla MŚP, również w zakresie podatku VAT. Uproszczenia mają przyczynić się do zmniejszenia obciążeń administracyjnych oraz stworzenia otoczenia biznesowego, które sprzyjać będzie rozwojowi MŚP i rozwojowi handlu transgranicznego.

ANKIETA DO POBRANIA NA STRONIE ENTERPRISE EUROPE NETWORK W POLSCE

UWAGA: Aby zabrać głos w konsultacjach, ważny z punktu widzenia kształtowania prawa i polityk UE, należy wypełnić załączoną poniżej ankietę. Uzupełnienie ankiety trwa średnio do 10 minut.

Wypełnione ankiety prosimy o przesłanie na adres e-mail: een@parp.gov.pl lub poprzez faks: +48 22 432 70 46 do dnia 27 czerwca br. (poniedziałek).