II nagroda dla Gminy Biłgoraj w konkursie "Przyjazna wieś"

„Przyjazna Wieś” to konkurs organizowany przez Krajową Sieć Obszarów Wiejskich na najlepszy projekt w zakresie infrastruktury realizowany na terenach wiejskich przy wsparciu środków unijnych. 16 kwietnia w Warszawie miało miejsce uroczyste wręczenie nagród. Gmina Biłgoraj zdobyła II Nagrodę w kategorii Infrastruktura Techniczna za projekt „Zmniejszenie emisji zanieczyszczeń w Gminie Biłgoraj poprzez zastosowanie przyjaznej środowisku energii słonecznej”.

Do etapu centralnego konkursu zakwalifikowały się projekty, które wygrały etapy regionalne. Gmina Biłgoraj za swoją realizację zdobyła I nagrodę na szczeblu wojewódzkim i tym samym mogła zawalczyć o nagrody w etapie ogólnopolskim.
„Zmniejszenie emisji zanieczyszczeń w Gminie Biłgoraj poprzez zastosowanie przyjaznej środowisku energii słonecznej” to projekt polegający na montażu 1334 zestawów solarnych do przygotowania ciepłej wody użytkowej w budynkach prywatnych i 29 zestawów solarnych w budynkach użyteczności publicznej w 36 miejscowościach na terenie Gminy Biłgoraj. Całkowity koszt przedsięwzięcia to ponad 11 034 400 zł a kwota dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007 – 2013 to ponad 9 374 000 zł.

16 kwietnia w Centralnej Bibliotece Rolniczej w Warszawie miało miejsce uroczyste wręczenie nagród połączone z konferencją na temat wsparcia rozwoju infrastruktury na obszarach wiejskich na lata 2014 – 2020. Laureatem I Nagrody w kategorii Infrastruktura Społeczna została Gmina Płużnica za projekt „Budowa pomostu pływającego i małej infrastruktury turystycznej wraz z wyposażeniem i zagospodarowaniem terenu rekreacyjno – wypoczynkowego przy jeziorze Wieczno Północne w Ostrowie”. W kategorii Infrastruktura Techniczna najlepsza okazała się Gmina Uście Gorlickie za projekt „Park wodny w Wysowej – Zdroju”. Wręczenia nagród dokonali: dr Przemysław Litwiniuk, Dyrekor Fundacji Programów Pomocy dla Rolnictwa FAPA oraz dr Mirosław Drygas, Dyrektor Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN.